Category Desktop Monitors
Product Code: 8LG27GS60FB
Category Desktop Monitors
Manufacturer LG Electronics
  • 27-inch Full HD (1920 x 1080) Display
  • IPS 1ms (GtG)
  • 180Hz Refresh Rate
  • HDR10 / sRGB 99% (Typ.)
  • 3-Side Virtually Borderless Design
  • NVIDIA® G-SYNC® Compatible / AMD FreeSync™
Description
Start with speed. Be on the front.
Introducing gaming monitor which makes you being ahead from the starting line with 180Hz refresh rate.
Upgraded speed. New standard.
We have raised UltraGear's speed standard from 144Hz to 180Hz. You can enjoy ultra-clear and smooth images with a 180Hz refresh rate, which loads images 180 times in a second.
Sharp image from any angle.
Feel true-to-life colour
Technology for flawless gaming
Designed for gamer
Award winning gaming GUI
Lead Time
1
Aspect Ratio
16:9
Brand
LG
Categories
Computer Components
Category
Desktop Monitors
Colour
Black
Contrast Ratio
1000:1
Dimensions (WxDxH)
614.2x51.7x364.8mm
Dimensions with Stand
614.2x224.8x454.2mm
DisplayPort
1
Form
IPS Monitor
Full Hd
FHD
HDMI Port
Height Adjustable
No
Manufacturer
LG Electronics
Monitor Size
27in
Panel Type
Ips
Resolution
1920x1080
Size Range
27-27.9in
Type
Desktop Monitors
Weight
5.1kg
Weight with Stand
5.8kg
Starting from
/
%
Compare
Starting from
/
%
Compare
Product Code: 8LG27GS60FB
Manufacturer LG Electronics
  • IPS 1ms (GtG)
  • 180Hz Refresh Rate
  • HDR10 / sRGB 99% (Typ.)
Description
Upgraded speed. New standard.
Sharp image from any angle.
Feel true-to-life colour
Technology for flawless gaming
Designed for gamer
Award winning gaming GUI
Lead Time
Aspect Ratio
16:9
Brand
LG
Categories
Computer Components
Category
Colour
Black
Contrast Ratio
1000:1
Dimensions (WxDxH)
614.2x51.7x364.8mm
Dimensions with Stand
614.2x224.8x454.2mm
DisplayPort
Form
IPS Monitor
Full Hd
FHD
HDMI Port
Height Adjustable
No
Manufacturer
LG Electronics
Monitor Size
27in